مواد غذایی که نباید بخوریم

1 ـ ایجاد اختلال مفصل: آدامس به دلیل این‌که بیشتر مواقع در یک طرف دهان جویده می‌شود، می‌تواند به عدم توازن ماهیچه فک و حتی اختلال مفصل فک منجر شود که شرایط مزمن دردناکی است. هرگاه مجموعه‌ای از ماهیچه‌ها بشدت به کار گرفته شوند، پس از مدتی انقباض ماهیچه‌ها و درد ناشی از آن را به دنبال خواهند داشت. دردهایی مانند سردرد، گوش درد و دندان درد.

2 ـ مشکلات معدی و روده‌ای: همراه جویدن آدامس مقدار زیادی نیز هوا بلعیده می‌شود که باعث تولید نفخ و دردهای شکمی می‌شود و حتی سندرم روده تحریک‌پذیر به وجود می‌آورد. همچنین هنگام جویدن آدامس به مغزتان علائمی مبنی بر ورود غذا ارسال می‌شود و آنزیم و اسیدهای معده شروع به ترشح می‌کنند، اما غذایی حقیقتا وجود ندارد که هضم شود و تولید اسید غیرضروری به معده‌تان صدمه می‌رساند و تولید نفخ می‌کند. سپس در مواقعی که واقعا غذایی در کار است احتمال دارد که معده‌تان دیگر توان تولید اسید مورد نیاز را نداشته باشد. از طرفی برخی از افراد به دلیل وجود شیرین‌کننده‌های مصنوعی ممکن است به برخی دیگر از مشکلات معده از جمله اسهال مبتلا شوند.

3 ـ صدمه به دندان حتی با مصرف آدامس بدون قند: اگر آدامس‌تان شیرین و در واقع حاوی شکر باشد، شما با هربار جویدن درست مانند این است که دندان‌تان را حمام شکر می‌دهید و باعث پوسیدگی دندان می‌شوید. حتی اگر آدامس عاری از قند مصرف کنید، بازهم دندان‌هایتان در معرض خطر است. زیرا آدامس‌های بدون قند حاوی طعم‌دهنده‌های اسیدی و نگهدارنده هستند که ممکن است در نهایت به فرسودگی دندانی منجر شوند. تصور نکنید که آدامس‌های حاوی «زایلیتول» که ماده ضد فساد دندان است چیزی را عوض می‌کند. با مصرف آدامس، خوردگی دندان که طی آن کلسیم‌زدایی می‌شود، آغاز شده و به مرور دندان‌ها حل می‌شوند و شما حفره‌هایی در دندان‌هایتان مشاهده خواهید کرد.

4 ـ آزادسازی جیوه: اگر در دندان‌هایتان پرکردگی‌هایی از جیوه دارید، جویدن آدامس می‌تواند موجب آزادسازی نوروتوکسین که نوعی سم است و به عصب آسیب می‌رساند، شود. بنابر تحقیقات مشخص شده است که با هربار آدامس جویدن، بخار جیوه مربوط به پرکردگی‌های آمالگام آزاد شده و بسرعت راهش را به درون جریان خون باز می‌کند و فرآیندهای اکسایشی در بافت‌های بدن رخ می‌دهد. اگر در دندان‌هایتان پرکردگی دارید هرگز آدامس نجوید.

5 ـ محصولات جانبی گوسفند: اغلب سازندگان آدامس به منظور نرم‌کردن آدامس، در مواد آن از مومی به نام لانولین که از پشم گوسفند گرفته می‌شود، استفاده می‌کنند. این ماده در صابون و مواد آرایشی نیز به کاربرده می‌شود. اگرچه لانولین برای بدن و سلامتی ضرری ندارد، اما جویدن ماده‌ای از پشم چندان اشتها‌آور نیست.

6 ـ بالا بردن مصرف غذا: بسیاری از مردم به منظور کاهش اشتهایشان آدامس می‌جوند، اما مشخص شده جویدن آدامس اگرچه انگیزه غذا خوردن را پایین می‌آورد، ولی افراد را به مصرف خوراکی‌های آماده مثل سیب‌زمینی سرخ کرده یا شیرینی بیشتر تشویق می‌کند، زیرا این افراد دچار گرسنگی‌های پنهان هستند. از طرفی برخی از آدامس‌ها که طعم نعناعی دارند، موجب تلخ به نظر آمدن میوه‌ها و سبزیجات شده و افراد از خوردن این خوراکی‌های سالم دوری می‌کنند.

ارتباط جویدن آدامس با سردرد نوجوانان

اگر نوجوان‌تان به جویدن آدامس عادت دارد و در عین حال از سردرد شکایت می‌کند، می‌توانید این دردها را به آدامس جویدن او ارتباط دهید.

محققان روی 30 نفر در سنین شش تا نوزده ساله که هریک به آدامس جویدن عادت داشتند و به سردردهای مزمن مبتلا بودند به تحقیق پرداختند. پس از یک ماه مصرف نکردن آدامس، سردردهای 19 نفر کاملا ناپدید شد و هفت نفر دیگر نیز کمتر از درد گله داشتند و وقتی این افراد جویدن آدامس را پس از چند روز از سر گرفتند دردهایشان بازگشت.

دانه غلات، حاوی سدیم است و پوسته آن پتاسیم دارد، بنابراین واضح است که اگر پوسته غلات دور ریخته شود یا بیشترین سهم مصرفی غلات بدون سبوس یا آرد باشد، مقدار زیادی سدیم دریافت می‌شود که می‌تواند باعث اختلال در تعادل الکترولیت‌ها و در نهایت منجر به پرفشاری خون و در درازمدت بروز بیماری‌های قلبی – عروقی شود.

بیشتر خانواده‌ها با این تصور که آبکش‌کردن برنج باعث کم‌شدن نشاسته موجود در آن می‌شود، برنج را آبکش می‌کنند در حالی که این تصور کاملا غلط است و با آبکش‌کردن برنج، قسمت قابل‌توجهی از فیبر محلول در آن از بین می‌رود و ارزش غذایی‌اش کم می‌شود.

با آبکش کردن برنج، ویتامین‌های محلول در آب آن مانند ویتامین‏های گروه B از بین می‏روند. بنابراین برای حفظ ویتامین‌ها توصیه می‌شود برنج را به صورت کته بپزید

ارزش تغذیه‏ای خوراکی‏هایی مانند برنج و نان به ویتامین‌های گروه B موجود در آنهاست که برای سوخت‏وساز کربوهیدرات‌ها مورد نیاز هستند. این ویتامین‌ها به دلیل اینکه محلول در آب هستند، وقتی با حرارت زیاد می‌جوشند، در آن حل و با آبکش کردن برنج، دور ریخته می‌شوند و در نهایت برنج، دارای همان مواد نشاسته‌ای می‌ماند اما دیگر آن ویتامین‏هایی که باعث سوخت‏وساز ترکیب‏های فوق و آزادشدن انرژی‏شان می‌شود، وجود ندارد.

 

برنج سفید

تمامی نشاسته ای که در برنج هست وقتی سبوس آن گرفته می شود در بدن ما ذخیره می شود و تبدیل به قند و چربی میشود و باعث بروز دیابت و چاقی و بیماری های گوارشی می شود.

برنج باید با سبوس خودش باشد سبوس باعث می شود این نشاسته در بدن بجای تبدیل به قند و چربی به انرژی تبدیل شود و باعث می شود ما سلامت جسمی خود را حفظ کنیم.

حال متصور شوید ماکارانی با آرد سفید را به بدترین شکل ممکن یعنی دمپخت کردن میپزیم و بعد برای خوشمزه تر شدن به آن مایه ای که با گوشت درست کرده ایم می زنیم و به عنوان چاشنی برای لذیذتر شدن سس مایونز یا سس گوجه فرنگی کارخانه ای که سرشار مواد نگه دارنده هستند و قبلا از مضرات آن ها گفته شده می زنیم و فکر می کنیم غذای مقوی و مغذی و باانرژی را به افراد خانواده داده ایم.

جگر سیاه محل تجمع و دفع مواد زاید، سموم شیمیایی، داروهای هورمونی و… است. به همین دلیل  پسماند برخی از این ترکیبات در بافت چرب جگر دام اندوخته می شود و برای سلامت مصرف کننده مضر می باشد. قلوه نیز از این موضوع مستثنی نیست.

احشای دام سرشار از اسیداوریک و باز آلی پورین هستند که زمینه ابتلا به نقرس و اسید اوریک بالا را فراهم می کنند.

دل، جگر و قلوه به دلیل چربی های اشباع و کلسترول بسیار بالا منجر به پرفشاری خون، افزایش کلسترول و نارسایی کلیوی می شوند و با ایجاد پاسخ های التهابی در بدن عوارض بیماری های مفصلی و آرتریت روماتویید را ناگوارتر می سازند.

به گفته ی سازمان بهداشت جهانی شواهد قانع کننده ای است که نشان می دهد مصرف پالمتیک اسید احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. بنابراین آن را به عنوان اسیدهای چرب ترانس در طبقه بندی قرار می دهند. چربی های ترانس نیز در دمای اتاق جامداند

 

مصرف روغن پالم باعث افزایش چربی و کلسترول می‌شود
مصرف روغن پالم به دلیل دارا بودن اسید چرب اشباع بالا موجب افزایش چربی خون و کلسترول و در نهایت گرفتگی و انسداد عروق می‌شود.
روغن پالم نوعی روغن گیاهی است که مقدار اسید چرب اشباع آن حداقل 50 درصد است.

 

روغن‌های جامد نباتی یا روغن‌هایی مثل پالم دارای اسید چرب اشباع بالا هستند، چنین روغن‌هایی می‌توانند باعث بالا رفتن چربی خون، افزایش کلسترول بد و در نهایت موجب گرفتگی و انسداد عروق شوند و این در حالی است که بیماری‌های قلبی و عروقی از مهمترین علل مرگ هستند.

یکی از دلایل استفاده از روغن پالم  ارزان بودن آن نسبت به سایر روغن های کنجد، ذرت، سویا و آفتابگردان است

وجود مواد رسوب دهنده جدار عروق در روغن پالم آنقدر زیاد است که تولیدکنندگان با وجدان و با شرف از روغن پالم و روغن های نباتی در تولید محصولات خود استفاده نمی کنند.

زرشک پلو با مرغ و باقلا پلو با ماهی

هر دوی این غذاها بسیار سرد هستند و به مرور زمان و در صورت مصرف زیاد، غلظت خون ایجاد کرده و مقدار زیادی اخلاط نابجا و مضر بلغم و سودا در بدن تولید می کند. ماهی، مرغ، برنج، زرشک، باقلا و روغن نباتی، همگی سرد و بلغم زا هستند؛ حال اگر همراه این غذاها، سالاد، ماست یا ترشیجات هم مصرف گردد، مشکل چند برابر خواهد شد.

در حالی که آب میوه نمادی از یک صبحانه سالم، متعادل، مفید و مغذی برای بدن است، 100 درصد خالص و حاوی مقدار زیادی قند و کمی فیبر است اما آب میوه‌های صنعتی آماده این خواص را ندارند و برای سلامت بدن مضر هستند.

 

زیرا به آب میوه‌های صنعتی شکر اضافه می‌شود، اکسیژن آن از بین می‌رود که باعث اختلال در طعم آن می‌شود؛ تولید کنندگان رنگ‌های مختلف و طعم دهنده‌های مصنوعی به آب میوه‌ها اضافه می‌کنند که برای سلامت بدن مفید نیست اما بچه ها این آب میوه‌های بی‌خاصیت را دوست دارند.

 

پس هیچ چیز سالم‌تر از خود میوه نیست و باید سعی کرد میوه بخوریم و آب میوه صنعتی مصرف نکنیم.

قند موجود در شیرینی های قنادی در ابتدا کبد انسان را دچار ناراحتی می کند .

استفاده از شیرینی های قنادی انسان را دچار بیماری های متعدد و صعب العلاج می کند از جمله افسردگی،ناراحتی های پوستی،ناراحتی های زنانه مانند کیست تخمدان ،فیبروم،میوم،افتادگی رحم و مثانه و انواع ناراحتی های عصبی،یبوست و دردهای شدید درهنگام قاعدگی.

عوارض قرص آهن در یک جمله رساندن اسیب به کبد و معده است. برای درمان کم خونی بهتر است به سراغ خوراکی های رفع کم خونی برویم تا راههای شیمیایی و پرعارضه.

:بعضی از قرص ها ممکن است, معده و کبد را به هم بریزد.استفاده زیاد از قرص آهن ممکن است لکه هایی در صورت ایجاد کند حتی ممکن است بعضی از اخلاط در کبد و بدن بسوزد و مشکلاتی را ایجاد کند البته باید تاکید کرد اگر در مصرف قرص های آهن زیاده روی شود چنین مشکلاتی بروز پیدا می کند.

کنسرو به غذاهای بسته بندی شده اطلاق می شود.
چون این مواد برای مدت زمان زیادی نگهداری می شود به ناچار از مواد نگهدارنده ای به نام EDTA استفاده می شود.

بر اثر استفاده مداوم از این ماده بدن انسان دچار کم خونی و بیماری آنمی(فقر آهن) می شود.

سرمایی که فریز ها ی خانگی دارند عموما 18 تا 20 درجه زیر صفر است.این به این معناست که برای انجماد مواد غذایی به زمان بیش تری نیاز داریم  و این کم بودن درجه سرمای فریزهای خانگی می تواند موجب فساد موادغذایی شود.

علاوه بر این هنگام استفاده کردن از مواد منجمد باید صبر کرد تا به مرور از انجماد خارج شوند ولی چنین کاری معمولا صورت نمی گیرد و بلافاصله آن را داخل آب گرم یا داخل زودپز قرار می دهیم و همین امر موجب بیماری های گوارشی و سایر ناراحتی ها خواهد شد.

این قرص ها باعث تغییرات جدی در وضعیت هورمونی بدن می شوند. در برخی از این موارد، عوارض آنقدر آزاردهنده خواهند بود که فرد ترجیح می دهد مصرف آنها را قطع کند.

 

همانطور که می دانید قرص‌های ضد بارداری حاوی هورمون هایی هستند که مانع آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می‌شود.

 

مطالعات نشان می‌دهد که در بسیاری از زنان، مصرف این قرص‌ها عوارض جانبی را در پی دارد که اغلب این عوارض طی دو تا سه ماه پس از مصرف دارو کاهش یافته و از بین می‌روند.

 

شایع ترین عارضه ی قرص های ضدبارداری، قاعدگی های منقطع و لکه بینی است. این وضعیت معمولا در دوره های اول مصرف بیشتر است و به مرور زمان معمولا بدن خود را با این قرص ها تطبیق خواهد داد.

دلخوری خبرنگاران از وزیر ورزش/ وزارت بیانیه صادر کرد

کد خبر: ۶۶۱۳۸۱۳

گروه : ورزشی » سایر حوزه ها

تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ – ۱۶:۵۱

اندازه فونت نسخه چاپی ارسال به دوستان

ذخیره

سیرتاپیاز مکملی به نام کراتین/ همه آنچه ورزشکاران باید از کراتین بدانند

کراتین ، انواع مکمل های ورزشی، پودرهای پروتئین، اسید آمینو، ویتامین های گوناگون و … همه این ها جزء موادی محسوب می شوند که ورزشکاران با آن ها سروکار دارند.

به گزارش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان؛ کراتین ، انواع مکمل های ورزشی، پودرهای پروتئین، اسید آمینو، ویتامین های گوناگون و … همه این ها جزء موادی محسوب می شوند که ورزشکاران با آن ها سروکار داشته و برخی بدون آنکه از فواید و یا مضرات آن و یا حتی نحوه و میزان مصرف آن اطلاع داشته باشند اقدام به مصرف می کنند.

 

در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا در این مطلب به سوالاتی پیرامون کراتین و نحوه مصرف آن اشاره ای داشته باشد، پس اطلاعات ورزشی خود را پیرامون مکمل ها کامل تر نمایید و این مطلب را از دست ندهید.

 

 

 

کراتین چیست؟

کراتین به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد و سوخت مورد نیاز عضلات را تامین می کند و بر همین اساس است که برخی افراد برای تقویت عملکرد خود در باشگاه های ورزشی آن را در قالب مکمل مصرف می کنند.

 

مصرف کراتین امروزه در بین ورزشکاران ایرانی و البته سایر کشورها شایع شده است، اما بسیاری از این ورزشکاران بدون اطلاع از عوارض مصرف بی رویه کراتین ، با هدف رسیدن به اندام مورد نظر خود در مدت کوتاه تری اقدام به مصرف بیش از اندازه مجاز این مکمل می کنند و باعث ایجاد مشکل برای خود می شوند.

 

بیشتر بخوانید: مکمل آمینو اسید و تاثیرات آن در لاغری + معرفی منابع طبیعی آمینو اسیدها

 

کراتین یک ماده طبیعی است که در گوشت قرمز و ماهی وجود دارد. این ماده خستگی را کاهش داده و عملکرد را در یک تمرین یا فعالیت شدید بهبود می ببخشد. اما این فقط ظاهر قضیه است.

 

فواید مصرف کراتین چه چیزهایی هستند؟

زمانی که موضوع بهبود نیروی عضلانی مطرح می شود، کراتین به عنوان ماده ای «احتمالا موثر» دسته بندی می شود.

 

پژوهش های صورت گرفته درباره توانایی کراتین برای افزایش نیروی عضلانی نتایجی یکدست و واحد را نشان نمی دهند.

 

با این وجود، تجزیه و تحلیل این پژوهش ها نشان می دهد که کراتین به میزان متوسط نیروی قسمت بالایی و پایینی بدن را هم در جوانان و هم در بزرگسالان مسن‌تر بهبود می بخشد.

 

 

بالا رفتن وزن در زمان مصرف کراتین ، به دلیل آب اضافی است

تحقیقی که توسط محققان دانشگاه کینیپیاک انجام شده نشان داده است که استفاده از مکمل کراتین در هفته اول 450 گرم تا حدود یک کیلو و نیم وزن شما را افزایش می دهد. دلیل این امر جذب آب بیشتر در بدن است. لیزا لین در این خصوص می گوید:نیازی به نگرانی نیست. این وزن اضافه به وزنه های سنگین تر و حجم عضلانی بیشتر تبدیل خواهد شد. به علاوه؛ بلافاصله پس از قطع مصرف کراتین وزنی که بر اثر آب اضافه بدست آورده اید، به حالت اولیه بر می گردد.

کراتین مونوهیدرات باعث افزایش سنتز پروتئین و افزایش احتباس آب و املاح و افزایش جذب آمینو اسید ها در عضلات اسکلتی شده که این اتفاق باعث افزایش قوای جسمانی بدنساز می شود. در ضمن این مکمل به انجام تمرینات سخت کمک کرده و باعث افزایش حجم و توده عضلانی می شود.

همه این ها در زمانی که فرد دیگر ورزش نمی کند و ورزش را کنار گذاشته است می شود بلای جان او.

همه این توده عضلانی نمایشی را باید بصورت اوره از کلیه ها دفع کنند. این است که ورزشکاران با عضله نمایشی درسنین پنجاه سالگی کلیه خود را از دست می دهند یا همیشه در حال دکتر و درمان هستند.

کله پاچه سرشار از کلسترول و اسیدهای چرب مضر است.

کلسترول چربی است که خاصیت رسوب کردن در عروق خونی بدن را داشته و در کنار سایر عوامل خطر منجر به انسداد و گرفتگی رگ شده و زمینه‌ساز بروز بیماری‌‌های قلبی- عروقی، سکته و بسیاری دیگر از بیماری‌‌‌های مزمن می‌شود.

شایان ذکر است که در میان قسمت‌‌های مختلف کله پاچه، مغز گاو و گوسفند محتوای کلسترول بیشتری دارند. به گونه‌ای که مغز گوسفند به‌ اندازه ۸ زرده تخم مرغ کلسترول دارد و جزء مواد غذایی بسیار پرچرب محسوب می‌‌شود.

برخلاف تصور عمومی‌‌ که کله پاچه را برای افرادی که ناراحتی‌‌های مفصلی و آرتریت دارند، مفید می‌‌دانند، محتوای بالای چربی‌‌های اشباع و ترانس موجود در کله پاچه فرایندهای التهابی موجود در این بیماران را بدتر کرده و توصیه نمی‌‌گردد.

در دسته ‌بندی مواد غذایی ، یک گروه مختص چربی‌ها و شیرینی‌هاست که در اصطلاح به آنها گروه کالری خالص گفته می‌شود. این گروه فقط باعث افزایش دریافت کالری می‌شوند و هیچ ماده مغذی ندارند.

حد مصرفی برای این دسته از خوراکی‌ها، تعریف نشده و این به خاطر مضر بودن آنها است، یعنی شما هر چه کمتر از مواد غذایی این گروه استفاده کنید یا اصلا استفاده نکنید، به نفع‌تان خواهد بود.

متاسفانه یا خوشبختانه شیرینی‌های خامه‌ای هم جزو این گروه طبقه‌ بندی شده‌است.

عوارض مصرف این نوع شیرینی‌ها که سرشار از قند و چربی هستند، به محض خوردن، از دهان شروع می‌شود. در ضمن، با وارد شدن آن به دهان، بلافاصله اسیدیته دهان پایین می‌آید و احتمال پوسیدگی دندان‌ها چند برابر می‌شود.

این عوارض تا رسیدن شیرینی به معده و ایجاد مشکلات ناشی از دریافت کالری اضافی ادامه پیدا می‌کند.

 

جالب است بدانید یک ساعت پیاده‌روی تند، نهایت 200 کیلوکالری را می‌سوزاند، در حالی که خوردن تنها 100 گرم شیرینی خامه‌ای می‌تواند 250 کیلوکالری انرژی وارد بدن کند. واقعا خنده‌دار است اگر کسی به خاطر حفظ سلامت بدن یا تناسب اندام‌اش، روزی نیم ساعت ورزش کند و با خوردن یک عدد شیرینی تمام تلاش‌هایش را زیر پا بگذارد.

روغن جامد به کار رفته در تهیه نان این گونه شیرینی‌ها، از دیگر مضرات آن است.

با اینکه هر روز به افراد توصیه می‌شود از چربی‌های ترانس‌ (که به وفور در روغن جامد یافت می‌شوند) پرهیز کنند، اما متاسفانه استفاده از روغن‌های جامد در تهیه شیرینی‌ها، بدجوری سلامت مصرف کننده ها را تهدید می‌کند و باعث افزایش LDL (چربی بد خون)، انسداد عروق ، سکته قلبی و بالا رفتن کلسترول خونمی‌شود.

 

درباره فسادپذیری شیرینی‌های خامه‌ای نیز باید بگویم که نوعی سم باکتریایی حساس به حرارت وجود دارد که می‌تواند از طریق شیرینی خامه‌ای وارد بدن شود و ایجاد تهوع و استفراغ کند. قدرت این سم وقتی افزایش پیدا می‌کند که وارد بدن افرادی با سیستم ایمنی ضعیف (مانند کودکان و سالمندان) شود. متاسفانه شیرینی‌های آلوده به این سم، تغییر رنگ یا بو نمی‌دهند و همین امر خطر مصرف شیرینی‌های تر را افزایش می‌دهد.

 

به‌علاوه گنجاندن مغزها و کاکائوهای نامرغوب لابه‌لای شیرینی‌های خامه‌ای هم باعث مضرتر شدن آنها شده و به همین خاطر، متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که از ساده‌ترین شیرینی‌ها استفاده کنید.

 

از طرف دیگر، در حالی که مصرف انواع میوه در همه حال توصیه می‌شود، اما خوردن شیرینی‌هایی که با قطعات میوه تزیین شده‌اند، ممکن است مضر باشد زیرا اغلب میوه‌ها خوب شسته نشده و کیفیت ندارند.

پس بنابر تمامی دلایل یاد شده، بهتر است شیرینی خامه‌ای را کمتر میل کنید.

اما “گوشت گاو” دارای مزاج سرد و خشک است و به شدت سودازا و مضر است‌.این گوشت باعث غلظت خون می‌شود و برای کبد مناسب نیست‌.

تیرگی پوست‌، افسردگی‌، وسواس‌، واریس‌، بزرگ شدن طحال‌ و بیماریهای روده بدلیل افزایش سودا در بدن اتفاق می‌افتد و مصرف گوشت گوساله موارد فوق را تشدید می‌کند‌.

فرآورده‌های گوشتی آماده نظیر سوسیس و کالباس بیشتر از گوشت گاو بوده و به این خاطر توصیه به مصرف آنها نمی‌شود‌.

مارگارین
مارگارین هنگام تولید حرارت بالایی می ‌بیند و همین حرارت بالا باعث از بین رفتن ویتامین E و سایر ریزمغذی ‌های موجود در روغن می‌ شود.

از طرف دیگر، مارگارین حاوی چربی ترانس است که اکثر متخصصان تغذیه، گنجاندن این نوع از چربی را به هیچ عنوان در رژیم غذایی توصیه نمی‌ کنند. بد نیست بدانید که مصرف مداوم چربی ترانس می ‌تواند باعث ایجاد التهاب ، آلرژی ، تنگی نفس و حتی پایین آمدن قدرت سیستم ایمنی در بدن شود.

وقتی هنگام تولید مارگارین از حرارت استفاده شده باشد و هنگام پخت هم

به اجبار حرارت ببیند، برای سلامتی زیانبار خواهد بود، چرا که چربی آن به اسیدهای چرب ترانس بالا تبدیل می شود

مصرف ماکارانی با آرد سفید مشکلاتی مانند دیابت ، چاقی ، مشکلات گوارشی،درد معده و ….. را به همراه دارد.

مصرف ماکارانی با آرد سفید به بیماران دیابتی به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود چون مصرفشان به شدت قندخون را افزایش می‌دهد و آن‌ها نمی‌توانند در زمان مشخص آن را به حد ثابت نگه‌ دارند. در بیماران قلبی نیز افزایش قندخون باعث تولید کلسترول می‌شود که عامل مهمی در وخیم‌تر کردن حال این بیماران است.

 

سس مایونز موجود در بازار، معمولا از چربی‌های ناسالم تهیه شده و ارزش تغذیه‌ای بسیار پایینی دارد. اکثر انواع مایونز که در فروشگاه‌ها یافت می‌شوند – از جمله مایونز کم چرب و کم کالری – می‌توانند تاثیری منفی بر سلامت شما بگذارند.

مایونز تجاری و دیگر خوراکی‌های فرآوری شده در آن نقش دارند، خطر بروز بیماری‌های قلبی، برخی سرطان‌ها،دیابت نوع ۲، پوکی استخوان و اختلالات التهابی و خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید را افزایش می‌دهد.

مایونز کم‌چرب دارای مضراتی مانند قند افزودنی بالا – بیش از ۴ گرم در هر قاشق غذاخوری – است که برابر یک قاشق چایخوری قند در هر قاشق غذاخوری مایونز است. اگر می‌خواهید سالم‌تر بخورید و سطح قند خون خود را تنظیم کنید، مایونز، به ویژه نوع کم‌چرب آن، انتخاب خوبی نیست.

سس مایونزحاوی مواد تشکیل دهنده مصنوعی مانند نگهدارنده‌ها، مواد افزودنی و مونو سدیم گلوتامات یا MSG است. مایونز خانگی تازه می‌تواند حداکثر یک هفته در یخچال بماند اما مایونز تجاری، تا یک ماه ماندگاری دارد. مواد شیمیایی و فرآوری شده که به مایونز اضافه می‌شوند معمولا بی‌خطر هستند اما برخی افراد با مصرف خوراکی‌های حاوی این مواد به عوارضی مانند سردرد، تهوع و ضعف دچار می‌شوند.

زنان باردار به دلیل ضعف سیستم ایمنی بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری های عفونی هستند و مصرف مواد غذایی که امکان دارد عفونت و باکتری را به آنان انتقال دهد بسیار خطرناک است. سس مایونز یکی از این خوراکی هاست چون عموما حاوی تخم مرغ نیم پخته یا کاملا خام است و تخم مرغ خام می تواند حاوی باکتری عفونت باشد که منجر به مسمومیت شدید غذایی شود.

کودکان معمولا علاقه بسیار زیادی به انواع سس مخصوصا سس مایونز دارند . اما باید بدانید این سس مواد شیمیایی و چربی بسیار بالایی دارد و احساس سیری کاذب برای کودکان به همراه دارد. به این صورت که کودکان پس از مصرف چربی بد این سس دیگر تمایلی به غذا خوردنندارند و اشتهای خود را کاملا از دست می دهند و از طریف خطر چاقی در بزرگسالی هم برایشان به همراه دارد.

باعث جوش و آکنه پوستی می شود

افرادی که مستعد جوش و آکنه هستند باید همیشه از چربی های مضر دوری کنند. سس مایونز باعث تجمع چربی غیر مفید در پوست می شود، منافذ پوست را میبندد و عامل جوش زدن  آکنه است.

باعث ایجاد مشکلات شدید قلب می شود

عامل ایجاد سنگ صفرا است

باعث بروز انواع آلرژی می شود

مواد نگهدارنده و طعم دهنده به سس مایونز برای بسیاری از افراد ایجاد حساسیت و آلرژی می کند و در بسیاری از افراد منجر به بروز معده درد شدید و اسهال و استفراغ می شود.

مرباهای صنعتی
برای تهیه مربا در صنعت معلوم نیست که آیا از میوه های سالم و مرغوب استفاده می شود یا خیر .

وقتی همه میوه ها به هم مخلوط شوند دیگر کسی متوجه وجود میوه خراب و فاسد نخواهد شد.
در صنعت برای شیرین کرده مربا از شکر سفید استفاده می شود که همه از مضرات شکر سفید مطلع هستیم.
و در نهایت برای اینکه در قفسه فروشگاه ها بماند و خراب نشود مواد نگه دارنده به آن اضافه می شود.
شاید اگر کمی فکر کنیم متوجه می شویم این مرباها نه تنها خاصیتی ندارند بلکه می توانند بسیار مضر باشند.
ما مربا را معمولا در وعده صبحانه که به عنوان شاه وعده را معروف است استفاده می کنیم حال اگر این مرباهای صنعتی بی خاصیت را در اول روز مصرف کنیم چه می شود؟

مضرات امواج ماکروویو
براساس برخی مطالعات، ارتعاشات شدید میکروویو موجب پاره شدن دیواره ی سلول های غذاها و به هم ریختن ساختمان ظریف برخی مواد غذایی از جمله ویتامین ها شده و آن ها را به سرعت از بین می برد.

 

در ضمن در اثر به جا ماندن رادیکال های آزاد باقیمانده ی حاصل از ضایعات ویتامین ها و دیگر ملکول های تخریب شده، ممکن است درون غذا ترکیبات جدید خطرناکی ایجاد شود. برخی مطالعات، تغییراتی را در خون افراد استفاده کننده از غذاهای میکروویو شده گزارش نموده اند و همچنین احتمال سرطان  زا بودن این دستگاه را مطرح کرده اند.

در تحقیقات دیگری که توسط محققان سوئدی انجام گرفت، نتایج شگفت انگیزی را در پی داشت. این محققان سر یک موش را به مدت دو ساعت در معرض امواج مایکرویو قرار دادند و پس از بررسی اسکن مغزی آن متوجه شدند که پس از پنجاه روز سلول های مغزی بسیاری از بین رفته اند. از بین رفتن سلول های مغزی در انسان خطرات بسیاری از جمله بیماری آلزایمر، پارکینسون و.. را در پی دارد. البته هنوز رابطه بین ایجاد بیماری آلزایمر یا سرطان با استفاده از موبایل ها به صورت قطعی مشخص نشده است اما اگر تنها چند درصد از این احتمالات درست باشند، نشان دهنده خطر بسیار بزرگی برای انسان ها است. در سیزده سال اخیر در ایالات متحده آمریکا استفاده از موبایل از ۱۳ میلیون نفر به ۲۲۳ میلیون نفر افزایش داشته است و این موضوع به این معنی است که هر روزه انسان های بیشتری در معرض خطرات و مضرات تلفن های همراه قرار میگیرند. در ادامه سعی میکنیم به چند مورد در این زمینه بپردازیم.

آبلیموهای صنعتی به دلیل آن که پاستوریزه می ‌شوند فاقد ویتامین C و برخی دیگر از ویتامین ‌های ناپایدار در برابر حرارت هستند.

از سوی دیگر در آبلیموهای صنعتی برای جلوگیری از تغییر رنگ و فساد میکروبی(کپک زدن)‌ از مواد نگه دارنده‌ ای استفاده می‌ کنند

«مهدي پورهاشم» مديركل سابق استاندارد و تحقيقات صنعتي تهران گفته است که آبلیموهای تقلبی دودسته هستند. یک دسته آبلیمویی که بدون استفاده از میوه لیمو تولید می‌شود که محتوای آن اسید سولفور و گوگرد است و دسته دوم آبلیموی بسیار رقیق طبیعی با مقادیر بالای ترکیبات شیمیایی است.

آبلیموی تقلبی را با مواد شیمیایی مانند اسیدسیتریک، رنگ و مواد دیگری تولید می کنند و با طعمی شبیه آبلیموی طبیعی در اختیار مردم قرار می دهند،

از ظروف پلاستیکی یا بطری‌های آب معدنی برای پر کردن آبلیمو استفاده نکنید زیرا مواد اسیدی موجود در آبلیمو می‌توانند با دیواره ظروف پلاستیکی فعل و انفعالات نامطلوبی ایجاد کرده و سمی و سرطان‌زا شوند.

آیا به مضرات پاستیل های رنگارنگ فکر کرده اید؟

شکر سفید فراوان که باعث بروز دیابت می شود

پودر ژلاتین که از پودر استخوان گاو و ماهی تهیه می شود

اسانس و رنگ های مصنوعی که هیچ ماده مغذی ندارد

روغن هایی که باعث براق شدن و نچسبیدن آن ها بهم می شود

به دلیل شکر زیاد و چسبندگی برای سلامت دندان ها مضر می باشد.

در واقع پاستیل ها نه تنها فایده ای برای سلامتی ندارند بلکه باعث بروز بیماری هایی مانند :دیابت،گرفتگی عروق،چاقی و …

برای ما می شوند.

کودکان و نوجوانان بیش تر از بقیه گروه های سنی به مصرف پاستیل علاقه دارند و این در رشد و سلامتی آن ها اثر سو و مخرب دارد و فرزندان ما را با مشکل چاقی و دیابت مواجه می کند.

ترشیجات ترکیبی از سرکه،سبزیجات و ادویه جات که همه دارای حالت اسیدی هستند و مصرف آن ها مضرات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

افرادی که به طور مداوم از این قبیل مواد استفاده می کنند دچار ساییدگی استخوان،رسوبات مایع بین مفصلی و در بعضی از افراد ایجاد ضعف شدید و حتی گاه موجب صرع می شود.

این مواد بخاطر اسیدی بودنشان ایجاد اسیدوز می کنند و بدن رو به ضعف شدید می رود و از همه بدتر ایجاد اشتهای کاذب نموده و افراد معده خود را بی مورد از غذا پر می کنند و این امر موجب بروز بسیاری ازبیماری ها می شود.

با توجه به اینکه ترشیجات اثرات مخربی روی سستم اعصاب می گذارند ،ایجاد ناراحتی های عصبی،ناراحتی های گوارشی مانند زخم معده و اثناعشر و ایجاد فتق دیسک و ناراحتی های استخوانی و آرتروز،پوکی استخوان و ضعف عمومی بدن و ضعف اعصاب از دیگر عوارض ناشی از استفاده مدام ترشیجات است.

مضرات چایی

طبع چایی سرد و خشک است.

چایی در اول گرم و در آخر سرد است

یعنی ابتدا شما را گرم می کند و احساس می کنید خستگی از تنتان بیرون رفته  ولی در نهایت باعث بروز سردی در مغز و سیستم گوارشی و کلیه ها می شود.

نوشیده چایی در روز باعث می شود آهن موجود در مواد غذایی که مصرف می کنید جذب نشود.

چایی باعث بروز کم خونی می شود مخصوصا در خانم ها.

ـ عفونت و ایجاد زخم معده و اثنی عشر

ـ خار پاشنه پا در زنان

ـ کم‌خونی فقر آهن

ـ پروستاتیت مزمن در مردان

ـ ریزش موها

ـ خرابی دندانها

ـ “بهق” و لکهای قهوه‌ای روی صورت

ـ اگزما و خشکی پوست

ـ یبوست در روده‌ها

ـ چین و چروک و ترکهای پوست پیشانی

ـ بواسیر یا هموریید

حالا متصور شوید چایی هایی که عطری هستند و رنگ و اسانس مصنوعی دارند چقدر می توانند فاجعه آفرین باشند و بدتر آن که ما این چایی ها را با قند و شکر سفید مصرف می کنیم.

مصرف غذاهاي تنقلي همانند چيپس و پفك داراي اثرات جبران‌ناپذيري است كه بسياري از كارشناسان علوم غذايي در اين مورد اتفاق نظر دارند.
مصرف نمك به منظور خوشمزه شدن چیپس و پفك به مقادیر زیاد، سبب آسیب به كلیه ها، تغییر ذائقه افراد به شور‌خواری، تجمع آب در بدن و در نتیجه تورم بافت‌ها و افزایش فشار خون و سكته‌های قلبی و مغزی می‌شود.

در مراحل تهيه پفک پودر ذرت پرس می شود و در حرارت بسيار بالا قرار می گيرد تا پر حجم شود و در چنين شرايطی روغن موجود در پفک ميسوزد و پر اکسيد توليد ميکند که در مقابل حرارت و نور ميزان آن زياد می شود و درنتيجه خوردن آن سلامت افراد را تهديد می نمايد .

استفاده از روغن با ترانس بالا در تهیه چیپس و پفك منجر به افزایش وزن، چربی خون و در نهایت بیماری های قلبی عروقی می شود. همچنین استفاده از روغن هایی كه چندین بار برای سرخ كردن استفاده می شوند و غالبا بوی روغن سوخته و رنگ كدر و مات به محصول می‌دهند، از جمله خطرناك‌ترین مواردی است كه می تواند منجر به مسمومیت و سرطان‌زا شدن  چیپس شود.نمک زیاد موجورد در پفک و چیپس باعث آسیب دیدن کلیه‌ها و تجمع آب در بدن و درنتیجه تورم بافت‌ها و افزایش فشار خون و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود .

گرما دیدن شدید محصول طی فرآیند سرخ شدن منجر به ایجاد رادیكال‌های آزاد پراكسید می‌شود. این مواد زیانی شبیه به مواد شیمیایی موجود در دود سیگار دارند و سبب ابتلای افراد به سرطان ریه، سینه و مثانه می شود.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه پفك تا 9 برابر وزن خود آب جذب مي‌كند، بنابراين معده كودكان را پر كرده و منجر به بي‌اشتهايي آنها به وعده‌هاي غذايي اصلي مي‌شود. همچنين چيپس نيز به دليل كالري بالاي روغن آن منجر به سيري كاذب مي‌شود و ميل افراد را به مصرف غذاهاي مغذي كاهش مي‌دهد؛ در نتيجه اين امر مصرف‌كننده به بيماري‌هايي نظير كم‌خوني، كوتاهي قد، پوكي استخوان و ريزش و تضعيف مو پس از مصرف مداوم اين فرآورده‌ دچار مي‌شود.

از مصرف چیپس هم به دلیل شوری زیاد به طور دایم و بی رویه باید خودداری کرد و در صورت مصرف گاه به گاه از انواعی که مارک معتبر، بسته بندی بهداشتی و پروانه ساخت وزارت بهداشت دارند، استفاده شود. چیپسهایی که به صورت فله و بسته بندی به فروش می رسند، به روش بهداشتی تهیه نمی شوند و از روغنی که در درجه حرارت بالا برای تهیه چیپس به کار می رود، چندین بار استفاده می شود. در اثر این کار روغن می سوزد و موادی تولید می کند که سرطانزا هستند. برخی از انواع چیپسها هم مانند پفک، شور و حاوی مقادیر زیاد نمک هستند و ذائقه فرد را به مصرف غذاهای شور که زمینه ساز ابتلا به بیماری فشار خون و بیماریهای قلبی ،عروقی هستند، عادت می دهند. چیپس هم موجب سیری می شود و چون تمام مواد مغذی کودک را برای رشد ندارد، مصرف مداوم آن قبل از غذا موجب محروم شدن طفل از غذاهای اصلی و غذای سفره و به دنبال آن کمبودهای تغذیه ای وی می شود.

 • برخی به ویژه خانم‌ها بعد از خوردن شکلات دچار سردرد می‌شوند. این موضوع به دلیل وجود ترکیبات شیمیایی موجود در این ماده است که در بدن برخی افراد اختلال ایجاد می‌کند و سبب بروز واکنش می شود.
 • برخی نیز با خوردن شکلات، در معده یا قلب احساس درد یا سوزش می‌کنند.
 • در صورت افراط در خوردن شکلات، کافئین موجود در شکلات اثرات سوء فراوانی دارد (از جمله ضعیف شدن بدن به ویژه در خانم‌ها). خوردن بیش از حد شکلات باعث افزایش کلسترول خون نیز می شود و برای قلب ضرر دارد.
 • به سبب گرانی کره کاکائو، که جزو چربی های بد و بالابرنده کلسترول خون است، برخی کارخانه های سازنده آن برای تهیه شکلات های ارزان تر و حفظ سودآوری چربی های اشباع شده و شکر به محصول خود می افزایند که در این صورت از مرغوبیت شکلات کاسته شده و دیگر آن مزایای مفید را نمی توان انتظار داشت.
 • در برخی افراد مبتلا به آلرژی‌های غذائی، شکلات‌های تلخ به‌دلیل داشتن میزان زیاد ماده ی خشک باعث تشدید آلرژی می شود.
 • برای افراد مضطرب نیز توصیه می‌شود مصرف این شکلات‌ها محدود شود، زیرا شکلات‌ها به‌دلیل داشتن کافئین زیاد، باعث افزایش اضطراب می‌شوند.
 • پایه مواد اولیه شکلات جرقه ای موجود در بازار، بر اساس عناصری است که از آن برای تولید مواد مخدر استفاده می نمایند. اما هنوز در مورد مصرف یا عدم مصرف شکلات های جرقه ای، نظری داده نشده است.

مضرات خوردن شکلات در کودکان

 • مصرف شکلات‌ها در افرادی‌ که مبتلا به عارضه کهیر هستند بخصوص در کودکان، ممکن است موجب تشدید بیماری در آنها شود.
 • اگر کودکی روزانه به مقدار مناسب میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خود دارد، خوردن یک تکه شکلات در روز اشکالی ندارد. مشکل از آن جایی آغاز می‌شود که مصرف شکلات و شیرینی کودکان افزایش می‌یابد.
 • در برخی کودکان ممکن است موجب بی‌خوابی، تکرر ادرار، حالت عصبی و افزایش انرژی شود. به همین دلیل است که مصرف شکلات در کودکان باید محدود شود زیرا شکلات می‌تواند حالت شادی را تبدیل به عصبانیت کند.

آیا میدانید گازی که درون اسپری ها و ادکلن های خوشبو کننده وجود دارد چیست؟

این گازها عبارتند از:گاز فرئون 11 و 12 که اصلی ترین عامل از بین بردن لایه با ارزش ازن است و تشعشعات مضر نور آفتاب و باعث ایجاد سرطان پوست می شود.

دئودورانت ها که ضد عرق هستند باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در پوست بدن میشود و منافذ پوست را می گیرد و سمومی  که باید از بدن خارج شود در داخل بدن می ماند.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ما همراه با خیار و گوجه های گلخانه ای، سم نیز می خوریم. می پرسید چرا؟ چون محیط گلخانه، بسته است، به همین دلیل وقتی سمپاشی با سمی قوی انجام می شود، سم وارد شیره گیاه و حتی گوشت میوه خواهد شد. از طرفی سم هایی که به بوته ها زده می شوند، ۳ هفته یا ۲۱ روز زمان می برند تا از گیاه خارج شوند.

زمان ظهور خیار وی بوته تا زمان برداشت آن بیشتر از ۱۰ تا ۱۲ روز طول نمی کشد. یعنی عملا باقیمانده سم در میوه ای است که چیده و وارد بازار می شود و ما به راحتی آنها را می خوریم و سم های باقیمانده در خیار را وارد بدنمان می کنیم. البته فرد بلافاصله پس از خوردن خیار دچار بیماری و مسمومیت نمی شود بلکه این سم ها به تدریج در بدن جمع می شوند و در نهایت به حدی می رسند که بدن نسبت به آنها واکنش نشان می دهد و انواع و اقسام مسمومیت ها و مشکلات را برای مصرف کننده ایجاد می کند.

سموم خیارهای درختی 21 روز ماندگاری دارد! و با توجه به این که سموم خیار درختی‌های موجود در بازار حتی با شستن نیز از بین نمی‌رود، حتی المقدورحتما پوست این نوع خیار را بگیرید و بعد بخورید.

 

بدترین عوارض مصرف میوه و سبزیجات گلخانه ای

از میوه‌های نور آفتاب دیده میل شود و از خوردن میوه های گلخانه‌ای که اصلا نور آفتاب به خود ندیده اند، پرهیز کنید؛ این میوه ها از نظر املاح و الکترولیت‌ها، فقیر و بی‌چیز هستند و می توانند کمبود ویتامین D و الکترولیت‌ها در بدن ایجاد کنند؛ قارچ گلخانه ای  ، موز از جمله این موارد هستند.

مضرات داروهای شیمیایی:

پزشک ها میگویند  که داروهای شیمیایی، سموم مخفی هستند. که به تدریج سلامت شما را به خطر می اندازند. یعنی اگر در داروهای شیمیایی دقت بکنید، اگه کاتالوگ و بروشورهاشون رو مطالع بکنید، مثلا برای یک داروی شیمیایی یکی دوتا خاصیت بیشتر ننوشته، ولی از طرفی عارضه جانبی دارو های شیمیایی (side effects) را وقتی نگاه کنید، میبینید ۳۰-۴۰ مورد اشاره کرده. یعنی شما داروی شیمیایی استفاده میکنید که یک بیماری را درمان کنید،‌ از طرفی میبینید با طیف وسیعی از عوارض داروهای شیمیایی مواجه می شوید.

طبع دوغ سرد و تر است.

یکی از مهمترین مضرات دوغ، مصرف آن بلافاصله یا همراه با غذا است که باعث رقیق شدن شیره معده و اختلال در فرایند هضم و جذب مواد غذایی می‌شود. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند، مصرف دوغ نیز مانند دیگر مایعات بهتر است با فاصله یک ساعت بعد از مصرف غذا باشد.

دوغ به دلیل نمکی که دارد باعث افزایش فشار خون می شود.

مصرف زیاد دوغ علاوه بر ایجاد تشنگی، زمینه‌ساز افزایش فشار خون و پوکی استخوان است.

مصرف بیش از حد دوغ می‌تواند باعث از بین رفتن تعادل بدن نسبت به حالت عادی شود و به دلیل طبع سردی که دارد مصرف آن برای افراد با مزاج سردتوصیه نمی‌شود.
مصرف دوغ به افراد دارای ناراحتی‌های معده، مشکلات گوارشی، افراد مبتلا به ورم معده یا زخم اثنی‌عشر توصیه نمی‌شود.

 

دوغ های صنعتی سرشار از نمك بوده و برای مبتلایان به فشار خون بالا، بیماران قلبی ـ عروقی و كسانی كه دچار نارسایی كلیوی هستند بسیار مضر است.

گازی که به شکل صنعتی به دوغ اضافه می‌شود، می‌تواند باعث مشکلات گوارشی شود. ضمن اینکه دوغ‌های گازدار، می‌تواند اشتهای افراد را بالا برده و در نتیجه باعث پرخوری و اضافه وزن شود.

دوغ اگر به وسیله گاز CO2 گازدار شود مضرات گاز افزودهشده به آن مانند نوشابه های گازدار خواهد بود.

دوغ های صنعتی برای پاستوریزه شدن و برای از بین رفتن بعضی از باکتری ها بعد از بسته بندی دوباره حرارت می بینند و این حرارت دیدن بسته بندی های پلاستیکی بسیار مضر است.

در حالی که آب‌میوه “رانی” بخش قابل توجهی از بازار نوشیدنی‌های ایران را در اختیار خود گرفته و هر روز به جمع مشتریان این آب‌میوه افزوده می‌شود، مراجع علمی از غیربهداشتی بودن این آب‌میوه خبر می‌دهند.

آب‌میوه رانی محصول شرکت “عوجان” عربستان سعودی است و گفته می‌شود مجوزی برای واردات آن به ایران وجود ندارد.

شرکت عربستانی عوجان برای تولید رانی، اسانس و ذرات خشک میوه را که در صنعت آب‌میوه به آن‌ها پالپ گفته می‌شود را از کشورهای دیگر وارد کرده و اسانس و پالپ را به آب اضافه کرده و آب‌میوه تولید می‌کند.

ذرات معلقی که در آب‌میوه مشاهده می‌شود، دلیلی بر تازگی آن نیست، بلکه تازگی ظاهری رانی به علت وجود ماده‌ای به نام بنزوات سدیم می‌باشد.

بنزوات سدیم، ماده‌ی است که در صنعت مواد غذایی به عنوان نگه‌دارنده کاربرد دارد. از این ماده به میزان بسیار کم در سس مایونز و نوشابه استفاده می‌شود ولی طبق گزارش اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، استفاده از این ماده در هر نوع آب‌میوه غیرمجاز است.

علت غیرمجاز بودن استفاده از بنزوات سدیم در آب‌میوه این است که آب‌میوه به صورت گرم در قوطی ریخته و پر می‌شود و به دلیل واکنش‌هایی که بنزوات سدیم در حرارت انجام می‌دهد، استفاده از آن ممنوع می‌باشد؛ اما در نوشابه‌ها به این دلیل که نوشابه به صورت سرد پر می‌شود، استفاده از این ماده مجاز است.

رب دست کم بیست ساعت در ظرف آلومینیم جوشیده و به طور طبیعی مقداری آلومینیم در آن حل شده است و انواع رب هایی که از بیرون تهیه می شود مواد نگهدارنده به نام استات سدیم اضافه می کنند این رب چه خاصیتی می تواند داشته باشد.

مواد محلول در رب مثل آلومینیم باعث کندی ذهن و شعور می شود.

رب ماده ای آلرژی زا و فاقد ارزش غذایی و فرسوده کننده بدن است.

بسیاری تولید‌کنندگان سرکه به جای الکل از اسید‌ اسیتیک در تولید سرکه استفاده می‌کنند.

استفاده از اسید اسیتیک در تولید سرکه اگرچه محصول را ارزان‌تر می‌کند، اما بسیار خطرناک بوده و سرطان‌زا است.این نوع سرکه باعث بروز زخم معده می شود.

در روش تولید سرکه با الکل، آبمیوه ها یا ضایعه های آبمیوه های کارخانه های تولید آبمیوه را که دارای کربوهیدرات بالایی هستند صاف و از آنها برای تهیه سرکه استفاده می کنند.

در واقع برای هر 50 گرم گوشت فراوری شده در هر وعده خطر بیماری‌های قلبی تا 42 درصد افزایش می‌یابد و خطر دیابت نیز تا 19 درصد بالاتر می‌رود

مصرف سوسیس و کالباس ممکن است در مواردی کهیر ایجاد کند اما در بیشتر موارد تشدید کننده‌ی برخی بیماری‌های پوستی از جمله خارش و یا بیماری‌های حاد پوستی است

مصرف  مواد افزودنی در سوسیس و کالباس خطرناک است و رادیکال‌های آزاد که بر اثر استفاده از این مواد به وجود می‌آید، می‌تواند اطلاعات DNA را تغییر دهد و یک سلول سالم را به سمت سرطانی شدن سوق دهد

به گزارش هلث‌دی‌نیوز، بررسی‌های دانشمندان دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد که چربی‌های گوشت قرمز موجود در گوشت‌های فرآوری شده عامل خطری برای بیماری‌های قلبی است. واژه گوشت فرآوری شده به هر گوشتی اشاره می‌کند که با دودی شدن، نمک سود کردن و اضافه کردن مواد شیمیایی خاص و مواد نگه‌دارنده تهیه می‌شوند. همبرگر، سوسیس، کالباس و ژامبون‌ها جزو گوشت‌های فرآوری شده هستند.

گوشت‌های فرآوری شده مثل سوسیس و کالباس به سلامت قلب آسیب می‌رساند.

محمد تقی اکبری، رئیس انجمن ژنتیک ایران می‌گوید: مصرف سوسیس و کالباس قطعاً در ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی اثر دارد،

مصرف سوسیس و کالباس خطر بروز سرطان مثانه را 30 درصد افزایش می‌دهد. محققان تاکید کردند: مواد افزودنی که در گوشت‌های فرآوری شده شامل سوسیس و کالباس استفاده می‌شوند، خطر ابتلا به این سرطان را تشدید می‌کنند. محققان در تشریح این اثرگذاری، متذکر شدند که نمک‌هایی مثل نیتریت سدیم و نیترات سدیم در این غذاها می‌توانند با اسید معده واکنش انجام داده و در طول فرآیند هضم و جذب غذا، مواد سرطانی را تشکیل دهند.

 مصرف نوشابه‌ها نیز همپای سوسیس و کالباس هر روز افزایش می‌یابد به همین علت اغلب کودکان و نوجوانان با مشکل کمبود آهن، روی و انواع ویتامین‌ها مواجه هستند و رشد آن‌ها به طور کامل انجام نمی‌شود.

 

برای تهیه غذای فست فودی از روغن‌های خیلی داغ و فراوان استفاده می‌کنند و مصرف این غذاها باعث می‌شود میزان کلسترول بد یا همان چربی خون را بشدت زیاد کند.


در غذاهای فست فودی نمک فراوانی به کار می‌برند که این هم می‌تواند مشکلات فشارخون را برای افراد به وجود آورد و با بالا رفتن فشارخون، خطر سکته مغزی را در آن‌ها زیاد می کند.

متأسفانه امروزه حدود یک‌ سوم از سرطان‌ها ناشی از رژیم غذایی نامناسب است. می‌توان گفت که مصرف فست فود که ارتباط زیادی با چاقی نیز دارد یکی از عوامل ایجاد سرطان‌های روده و کلیه و مری نیز می‌باشد.

برای تهیه این غذاها نیاز است که از مقدار زیادی روغن و سس‌های چرب ،شکر، گوشت سرخ‌شده،چربی ، نمک، پنیر و.. استفاده شود و این ها مواد خطرناکی برای سلامتی می باشند.

متخصصان تغذیه به افرادی که زخم معده دارند توصیه می‌کنند غذاهای پرادویه نخورند و درصورتی‌که فست فودها به‌ویژه انواع اسپایسی آن‌ها سرشار از ادویه هستند. به همین خاطر کسانی که فست فود مصرف می‌کنند بیشتر در معرض بیماری‌هایی مانند نفخ، سوءهاضمه، رفلاکس و از همه مهم‌تر سرطان معده و روده بزرگ قرار می‌گیرند.

مضرات قلیان:
به‌طور طبیعی، حجم دود استنشاقی در کشیدن قلیان خیلی بیشتر از حجم دود استنشاقی در کشیدن سیگار است. کشیدن قلیان با لوله آب، دودی برابر ۵۹ عدد سیگار را تولید می‌کند. بنابراین خطرات کشیدن سیگار برای سلامتی، مشخصا با کشیدن قلیان بیشتر می‌شود. در اینجا دلایلی آمده که نشان‌می‌دهد چرا قلیان، جایگزین بهتری برای سیگار نیست.

خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد:

بر اساس این فرض که آب، دود را تصفیه‌کرده و مواجهه با مواد سمی را کاهش‌می‌دهد، بسیاری افراد، قلیان را در مقایسه با سیگار که باعث سرطان می‌شود، کم‌خطرتر می‌دانند. به‌هرحال، قلیان هم می‌تواند باعث سرطان شود.

 

قلیان، برای گرم‌کردن تنباکو از زغال استفاده‌می‌کند و باعث ایجاد دود حاوی میزان بالای مونوکسید کربن، هدروکربن‌های چندحلقه‌ای آروماتیک سرطان‌زا (PAH) و دیگر مواد سرطان‌زا می‌شود. مطالعات دریافتند افرادی که قلیان می‌کشند سطح بالاتری از آنتی ژن کارسینوامبریونیک (CEA) در خون خود دارند که با ایجاد تومور در ارتباط است. کشیدن قلیان می‌تواند خطر سرطان دهان، ریه، معده و مری، و در درجه اول، کارسینوما در پانکراس و ریه را افزایش‌دهد.

 

 1. سطح اکسیژن خون را کاهش می‌دهد:

یکی از مواد سمی اصلی در دود قلیان، مونوکسید کربن (CO) است. CO توانایی خون در حمل اکسیژن در بدن را کاهش‌داده و طیفی از مشکلات سلامتی، از بی‌خوابی گرفته تا سکته را افزایش‌می‌دهد.

 

 1. خطر مشکلات ریوی را افزایش می‌دهد:

آن‌هایی که به‌طوری سنگین، قلیان می‌کشند، به‌دلیل استنشاق سطح بالای مونوکسید کربن، در معرض خطر ابتلا به مشکلات تنفسی و ریوی قراردارند. از خارش معمول گلو و گرفتگی قفسه سینه گرفته تا سرفه و خس‌خس. دود قلیان، حاوی سطح بالایی از ماده ریز نرمی است که در ریه مانده و خطر مشکلات قلبی-تنفسی را افزایش‌می‌دهد. مطالعات، همچنین، کشیدن قلیان را به خطر بالای بیماری‌هایی مانند سل و برونشیت مزمن ارتباط داده‌اند.

 

 1. می‌تواند باعث بیماری قلبی شود:

مواد سمی دود قلیان می‌تواند در عروق، مانده و باعث انسداد آنها و درنتیجه بیماری‌های قلبی شود. کشیدن سنگین قلیان با سطح بالای تری‌گلیسیرید که یک عامل اصلی برای پیشرفت بیماری قلبی کرونری است، ارتباط دارد. همچنین می‌تواند باعث تغییر در ضربان قلب و ایجاد آریتمی قلب شود.

مضرات قهوه:

قهوه فشار خون را بالا می برد

باعث تحریک و ضعیف شدن قلب می شود.

باعث بیماری قلبی می شود.تجربه ثابت کرده کسانی که قهوه می نوشند احتمال بروز بیماری قلبی در آن ها سه برابر کسانی است که قهوه نمی خورند.

کلسترول خون را افزایش می دهد.

زنان باردار نباید به هیچ وجه قهوه مصرف کنند زیرا باعث عوارض خطرناکی برای کودک می شود.

خوردن قهوه ممکن است در خانم ها باعث ایجاد کیست در سینه شود.

ایجاد سردرد می کند.

قهوه بی خوابی می آورد و باعث خواب ناراحت و سطحی می شود.

ممکن است باعث حرکات غیرارادی عضلانی شود.

ایجاد ناراحتی های روده ای و معده ای میکند.

لرزش و رعشه می آورد.

سوهاضمه می آورد

باعث تضعیف قوای جنسی می شود.

مضرات کشک پاستوریزه

پس از تهیۀ پنیر، ماده ای بد بو، به رنگ زرد مایل به سبز از آن باقی می ماند که کشک نامیده می شود.

مضرات کشک از نظر آلودگی حدود صد تا دویست بار قوی تر از زائدات آبهای آلوده است.با وجود این،در تهیه بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده به کار میرود. به هر حال اگر مایلید جریان خون خود را پاکیزه نگاه دارید، خوردن این ماده غذایی را به حداقل برسانید.