از کجا شروع کنیم؟

 

دوستان عزیزم سلام

تصمیم گرفتیم که تغییر کنیم و به سلامتی برسیم .اما ،نمی دانیم نقطه آغازین کجاست؟ مرحله اول را چگونه باید شروع کنیم؟

به شما خواهیم گفت. کافیه 5 دقیقه وقت بگذارید و این چند مرحله رو مطالعه کنید ،تا بتوانیم شروع کنیم و مرحله به مرحله پیش برویم.

تمام مشکلاتی که ما در زندگی با آن رو به رو هستیم. به علت عدم آموزش و نا آگاهی ما نسبت به زندگی است.آموزش های زیادی در کشور ما وجود دارد نظیر دانشگاه‌ها و موسسات، جلسات مختلف در حوزه‌های روانشناسی ،در حوزه‌های اقتصادی،  ،هیئت ها و سخنرانی ها در مساجد، کلاس های مولانا خوانی ،حافظ خوانی ، دوره های موفقیت و کسب ثروت ، تکنولوژی ذهن  و فکر و ….

چرا با وجود این همه آموزش ما تغییری نمی کنیم؟

حال کشور ما خوب نمیشه ؟ بهبود پیدا نمیکنیم؟

چرا صرفا تا زمانی که سر کلاس هستیم حال مان خوب است؟

علت کاملا واضح است ، تا زمانی که ما در سلامت قرار نگیریم،نمی توانیم تصمیمات درستی نیز بگیریم. عقل سالم در بدن سالم است تا وقتی به سلامت نرسیم نمی توانیم خوب مسائل را بفهمیم، درک کنیم و برای آن راه حل پیدا کنیم.

چرا این تغییر صورت نمیگیرد زیرا که ما سوخت مناسبی به بدنمان نمی رسانیم و انرژی نداریم، تا زمانی که مواد مغذی به بدن ما نرسد نمی توانیم کوچکترین کاری انجام دهیم .

ما غذای سالم مصرف نمی‌کنیم، این یک مسئلهء مهمی است که باید به آن توجه کنیم .

اما من می خواهم نکته دیگری را نیز با شما در میان بگذارم. هر کجا دیدید برای آموزش هنر زندگی کردن، خوب زیستن ، رسیدن به معنویت و روحانیت و بهتر شدن، تغییر کردن ،به آگاهی رسیدن، به دانایی و سعادت رسیدن و…. بحث دریافت پول روی کار می آید و می بینید به قول معروف در و دکان باز کرده اند برای آموزش دادن به شما باید کمی شک کنید و کمی بیشتر تامل کنید.

چه بازاری درست کردند برای خود برخی استاد نماها و چه کیسه ها برای شما دوخته اند. ما باید یاد بگیریم هر کسی هر چیزی را گفت بشنویم اما باور نکنیم مگر اینکه صحبت‌های اون علمی باشه و در زندگی ما هم قابل اجرا باشد.

لطفا کمی به تیتر های تبلیغاتی زیر فکر کنید:

 • فقط در 3 ماه درآمد خود را 10 برابر کنید!
 • 30 کیلو کاهش وزن فقط در یک ماه!
 • آموزش کامل زبان انگلیسی فقط در 10 جلسه!
 • در 5 جلسه متخصص بورس شوید!

و چه پول های گزافی که از مردم برای این آموزشات بی ارزش و غیر کاربردی دریافت میکنند.

حالا فکر کنید چگونه یک معلم معنوی که تصمیم دارد از اصول اخلاقی و معنوی ، از سبک زندگی  بزرگان و پیشکسوتان و اولیا و انبیا الهی صحبت کند می تواند برای دانش جویان محدودیتی به نام پول را تعریف کند و  برای شروع رشد و پیشرفت دیگران یک فیلتر مالی بگذارد؟

بنده در طی 20 سال بابت هیچ یک از کلاس هایی که در  این زمینه‌ها برگزار کرده ام هیچ  هزینه ای دریافت نکرده ام . افکار اغلب اساتید به این شکل است که اگر کسی هزینه نکند و آموزشی را دریافت کند ،آن آموزش را آموزش نمی داند و ارزش آن را ندانسته و از آن نتیجه ای نمیگیرد ، اما برای بنده این گونه نبوده ، اتفاقاً معلم هایی که به من درس اصول زندگی و درس های معنوی دادند و پولی از من تقاضا نکردند ، بیشتر تاثیر گذار بود ، زیرا آنها نیامده بودند کتابی را بخوانند و بدون اینکه خودشان به آن مطالب عمل کنند  ، بنشینند یک جا و فقط حرف بزنند و به خاطر آن صحبت کردن پول دریافت کنند آنها فهمیده بودند که :

بشنو این نکته که خود را ز غم آزاد کنی            خون خوری گر طلب روزی ننهاده کنی

الان اکثر سمینارها و دوره های آموزشی دقیقا محتوای یک کتاب است که خودتان میتوانید به 30 یا 40 هزارتومان بخرید و بخوانید.

دانایی یعنی ما به خرد و بصیرت برسیم ،معلم خودمان را  انتخاب کنیم، کلاس آموزشی خودمان را درست انتخاب کنیم و باعث ترویج کلاسهایی که به خاطر منفعت طلبی طراحی شده نشویم و پول و وقت خودمان و دیگران را هدر ندهیم.

امروز باید من و شما تأمل کنیم که دیگر با هیجان و جو گیر شدن ، فریب نخوریم ، امروز جامعه باید به اندیشه برسد .

اگر بنده صحبتی با شما می کنم چه نیتی برای این صحبت دارم؟ چه هدفی پشت ایت سخنان دارم ؟اینها سوال هایی است که قبل از هر اقدامی باید جواب های درستش را پیدا کنیم.

مسئله دیگری که می خواهم با شما در میان بگذارم این است که: انسان باید برای آموزش ارزش قائل بشود و هزینه کند. در آموزش بهترین هدیه ای که می توانیم به معلم خود بدهیم این است که ، زمانی که درسی را  یاد میگیریم عمل کنیم و به دیگران انتقال بدهیم و این درس های خوب زندگی را تکثیر کنیم . این مسئله  بسیار مهمی در ادامه زندگی بشر است.

همیشه آرزویم تاسیس یک دانشگاه بود و حالا هدف از ایجاد این وب سایت در واقع ایجاد دانشگاهی مجازی است تا به شما آموزش بدهم راه و روش درست زندگی کردن را آنگونه که آموخته ام و تجربه کرده ام . میخواهم در این دانشگاه هنر زندگی کردن ، خانه داری ،همسرداری ، فرزند پروری ، تغذیه سالم ، همسایه داری، دوست یابی ، هنرمندی و عشق ورزی را تدریس کنم . در این سایت من از آن چیزی که تجربه کرده ام صحبت خواهم کرد نه آنچه که  تئوری خواندام و خودم به آنها عمل نکرده ام .

در این سایت از طریق فیلم ها و کلیپ ها ، فایل های صوتی ، گزارشات ، نوشته ها و مقاله ها شرایط بسیار بسیار عالی و مناسبی برای شما فراهم خواهم کرد تا بیایید و بیابید.

در کنار من گروهی از دوستانی عزیز ، دانا و پرتجربه حضور دارند و قرار است این سایت پایگاهی باشد برای پخش خبرهای مثبت، آموزش صحیح در زمینه آرامش و ورزش و خورش ، در زمینه موسیقی های خوب ، در زمینه هنرهای مختلف در انواع و اقسام هنرها ، در زمینه ایرانگردی و در زمینه همه درس های خوب زندگی ،این نهایت آرزوی من بوده است.

بیایید با من همسفر شوید  و دست در دست هم جامعه را به یک جامعه ای سبز ، آرام ، سرشار از مهر ، سرشار از صلح و امنیت کنیم. غذای سالم بخوریم تا زندگی سالم داشته باشیم و یاد بگیریم چگونه تندرست و با نشاط باشیم ، شاد باشیم و با نشاط دیگران شادمان بشویم و برای سلامتی و شادی یکدیگر تلاش کنیم .

شادی ثروت سلامتی اینه یه ریتم زندگی

 • قدم اول:

  این است که تمایل داشته باشید برای رسیدن به حقیقت سعادت و سلامت و شادی قدمی بردارید ، طالب باشید و دوست داشته باشید . برای به نتیجه رسیدن هر کاری داشتن علاقه و تشنه یاد گیری بودن مهم است. گاهی ما تصمیم می گیریم که مسیری را دنبال کنیم ، چه خوب است مسیری را انتخاب کنیم که به سلامتی ختم شود، به سمت درستی و سلامت برویم و شادی واقعی را تجربه کنیم. تا وقتی که ما در درونمان تغییر نکرده باشیم اتفاقی برای ما نمی افتد. اگر ما باور کنیم که خواستن توانستن است اگردوست داشته باشیم و درست تلاش کنیم به هدفمان میرسیم. ما باید یاد بگیریم که نمی توانیم به زور کسی را تغییر بدهیم، انسانها باید بخواهند تا رشد کنند. اگر با ما همسفر شدید از اکنون عهد ببندیم که نخواهیم به زور کسی را هدایت کنیم ، هرچند که خیلی دوستش داشته باشیم ، باید افراد اطراف ما با عملکرد ما تحت تاثیر قرار بگیرند و خودشان جذب ما شوند. حالمان خوب شود با انرژی بالا که هر کس ما ببیند از انرژی مثبت لذت ببرد و تمایل پیدا کند به این سمت بیاید. امیدوارم در وجود شما تمایل برای سلامتی باشد تا ما هم بتوانیم به بهترین شکل به شما خدمت کنیم .

 • قدم دوم:

  ما می توانیم ثروتمند شویم ، سلامت شویم، شاد شویم، اما باید بدانیم که لازمه آن این است که در مدار سلامت ، ثروت و شادی قرار بگیریم. اگر در مدار کمبود ، نیستی ، فقر ، بیماری ، غم و غصه قرار بگیریم نمی‌توانیم به شادی و ثروت و سلامتی که ریتم زندگی هست برسیم. به یک مسئله در آموزش باید دقت کنیم، این روزها خطر بسیار تهدید کننده ای در آموزش‌های کشورمان دیده میشود‼ به ما وعده میدهند یک شبه و یک دفعه پولدار میشویم ، یک دفعه به وزن ایده آل میرسیم، اگر با ما باشید به سرعت به پول می رسید ، فقط باور کنید تا به پول برسید و.... اما ماغافلیم که برای آنچه که می خواهیم به دست آوریم باید زحمت بکشیم ، باید مثبت نگر باشیم ، واقع‌بین باشیم ، تصورات باطل و توهم را با این چنین طرز فکری رها کنیم. که اگر فقط به خودم تلقین کنم که من میتوانم موفق بشوم موفق می شوم. ما تا زمانی که عملکردی نداشته باشیم سخنان ما چیزی به جز صدا نیستند. زندگی درست ، رفتا ، گفتار ، عمل صحیح آن چیزی است که ارزش واقعی را به ما می فهماند. من به شما کمک می‌کنم تا، از تصورات باطل و توهم های پوچ بیرون بیایید. اگر می‌خواهیم درست زندگی کنیم باید گام‌ها را درست برداریم!! رویایی فکر کردن در تخیل زندگی کردن و توهم دانایی بدون عملکرد درست تغییری را به وجود نخواهد آورد . انسان صرفا پولدار انسان ثروتمندی نیست. وقتی که من هنوز نیاز دارم خودم را با مارک لباس و ماشین ، ویلا و دیگر اموالم معرفی کنم ثروتمند نیستم بلکه خودنمایی هستم که فقط می خواهم خودم را ثابت کنم!!!!! من تا زمانی که از وابستگی اموالم بیرون نیامده باشم ، تا زمانی که برای ثابت کردن مسیری که طی کرده ام به چیزی غیر از خودم نیاز داشته باشم ثروتمند نیستم. برای درست زندگی کردن، به موفقیت رسیدن لازم است که گام های درستی را در مسیر زندگی دنبال کنیم. باید زحمت بکشیم و تغییر بکنیم و از توهمات خارج بشویم.

 • قدم سوم:

  زیر بنای هر تغییری باید تغذیه سالم باشد .به این دلیل که اگر غذایی که ما می خوریم درست نباشد و مواد غذایی به بدن ما نرسد مغز ما با کمبود انرژی(ATP)رو به رو می شود و آن زمان است که ما نمی توانیم درست بیندیشیم ، تجزیه و تحلیل کنیم و به عقلانیت برسیم.ما عقل داریم اما بیشتر اوقات به عقلانیت نمی رسیم. برای اینکه یک زندگی عالی داشته باشیم، به شادی برسیم و با نشاط باشیم وموفق شویم باید غذای سالم مصرف کنیم .اگر غذای سالم مصرف نکنیم، چگونه می توانیم خوب باشیم؟ باید تاثیر غذا بر روان را بشناسیم. یکسری از غذاهایی را که می خوریم انرژی بر هستند، یکسری دیگر از غذاهایی را که استفاده می کنیم انرژی زا هستند. متاسفانه ‼ما بیشتر غذاهایی را استفاده میکنیم که انرژی بر هستند،بیشتر به سمت غذاهای سردی بخش می‌رویم برای مثال: آرد سفید ، برنج سفید ، سرخ کردنی ها ، گوشت ها ، فست فودها ، کباب ها ، نوشابه ها ، ساندیس ها ، بیسکوییت ها ، شیرینی های مصنوعی ، ماکارونی‌های بدون سبوس و... اینها انرژی بر هستند،اینها سوخت مناسب برای بدن ما نیستند. سوخت مناسب و انرژی زا مثل: خرما ، عسل ، کشمش ، انجیر ، میوه ها ، سبزیجات ، شربت عسل و لیمو و... ،اینها انرژی زا هستند . اگر می خواهید تغییر کنید و به آگاهی برسید، وعده های غذایی تان را سالم کنید ، با غذای سالم زندگی سالم می شود ، گفتارها سالم می‌شود، رفتارها سالم می شود ،افکار ها سالم می شود. اما زمانی که غذا ناسالم است ،خشونت نیز بالا می‌رود، هوس و شهوت زیاد می‌شود ، میزان آلودگی ها بالاتر می رود. غدایی سالم است که، از طرق معاش پاک به دست آمده باشد این دو مکمل هم هستند.

 • قدم چهارم:

  به این می پردازیم که چرا تغذیه سالم ضرورت دارد و این ضرورت از کجا پدید آمده است. ما باید در زندگی به عقلانیت برسیم و برای اینکه به عقل سالم برسیم و سلامت عقل داشته باشیم، جسم ما باید سلامت باشد .زمانی که جسم ما در سلامت باشد روان ما هم به سمت سلامت هدایت می شود. و اما در رابطه با غذای سالم: تهیه مواد غذایی که معمولاً بر عهده آقایون هست، ولی نکته ای که مورد توجه است این است که اگر آشپزخانه ما به لطف خانم خانه تبدیل به داروخانه خانه بشود، یعنی غذای ما داروی ما بشود و این رسالت را بانوی خانه بر عهده بگیرد و مهربانوی خانه خودش نیز در سلامت باشد اگر این سلامتی را در خانه به وجود بیاوریم ، به دنبال آن می توانیم فرزندان سالم تربیت کنیم، همسری پر انرژی و حمایت گر داشته باشیم. در رابطه با تربیت فرزند نکته اینجاست که مادر هم باید در سلامت کامل قرار بگیرد تا امور تربیتی درست جلو برود. اگر ما (خانم یا آقا)به دنبال ثروت برویم اما انرژی کافی را نداشته باشیم نمی توانیم در مدار ثروت قرار بگیریم، لازمه قرار گرفتن در مدار ثروت سلامت داشتن است و در مدار سلامت بودن است ، در واقع بالاترین ثروت و ارزشمندترین ثروت سلامتی است، بنابراین خانم های خانه باید بتوانند سلامتی را در زندگی مدیریت کنند. چنین بانوانی به حکیم خانه تبدیل می شوند و با حکومتی که از سلامت به دست می‌آورند ، می توانند برای خودشان و دیگران در خانه طبابت کنند و مشکلات را در حد آگاهی و توانشان حل کنند. من به شما آموزش کامل خواهیم داد، که چگونه به پیشگیری قبل از درمان دست پیدا کنید. اگر ما با اصل پرهیز و پیشگیری آشتی کنیم و زندگیمان را طبق این برنامه به جلو ببریم ، مطمئناً نیاز به درمان‌های شیمیایی پیدا نمی کنیم ، بنابراین شروع کنید با تغذیه سالم و اجرای آن در زندگی تولید سلامتی بکنیم ، ما باید سلامتی را جذب کنیم ، حفظ کنیم ، تکثیر کنیم و در آخر به دیگران هدیه کنیم.این اتفاق برای در مسیر قرار گرفتن ما باید رخ بدهد.

 • قدم پنجم:

  در این مرحله ما باید انتخاب درستی را داشته باشیم ، زیرا این ما هستیم که سبد غذاییمان را انتخاب می کنیم .نکته ای که نیاز است همه ما به آن آگاه باشیم ، پیامد تغذیه سالم و پیامد تغذیه ناسالم است. زمانی که ما تغذیه سالم داشته باشیم ، انرژی بالا داریم ، توان جسمی خوب داریم ، تقویت سیستم دفاعی داریم ، سیستم اعصاب را تقویت کردیم و بدن ما می تواند در برابر بیماری‌ها از خودش دفاع کند. انرژی لازم به دست آوردیم برای اینکه خوب فکر کنیم ،خوب زندگی کنیم ، خوب ارتباط برقرار کنیم ، خوب کار بکنیم ، خوب پول به دست بیاریم و خوب خرج و مصرف کنیم. اگر تغذیه ما سالم بشود. می توانیم درست اندیشه کنیم ،گفتار درست داشته باشیم، در گفتگو با دیگران و مذاکره با افراد ،موفق باشیم. ارتباط موثر در گرمی خون پدید می آید و با تغذیه سالم هم که همراه شویم ارتباطات موثر و سازنده تری خواهیم داشت. زمانی که ما تغذیه سالم داشته باشیم نیاز ما به دارو های شیمیایی ، ویزیت شدن ، جراحی و... کم می شود. یکی از پیامد های غذای ناسالم این است که ما سنگین می شویم و به مرور زمان بیماری ها را به خود جذب می کنیم ولیکن با غذای سالم به محیط زیست کمک می کنیم ، و کمتر آلودگی تولید می‌کنیم ؛ زمانی که غذاها طبیعی و به شکل ساده بشوند و سالم باشند ، ما با محیط زیست همسو تر می شویم و میزان تولید زباله های خطرناک نیز پایین می آید؛اینگونه نه تنها به اقتصاد خانواده بلکه به اقتصاد کشور نیز کمک کرده ایم. بنابراین در نظر بگیریم که غذای سالم کمک‌های زیادی به ما می کند و زمانی که غذای ما سالم می شود زندگی ما نیز سالم می شود.

 • قدم ششم:

  تغییر سبد ، سفره و لقمه غذایی بسیار مهم است.آنچه که باید در سبد غذایی سلامت قرار بگیرد ، خواراکی هایی هستند که ۵۵ ماده مغذی را دارا هستند. سبد غذایی بهتر است از: میوه جات که شامل میوه های تر و تازه و میوه‌های خشک که خشکبار نامیده می شوند مثل انجیر و برگه ها و میوه های خشک بادام و گردو و...و سبزیجات که شناخته شده هستند و صیفی جات نظیر کدو ها ، هویج و کلم ها و کرفس ها و... ، غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای ، گندم و جوانه گندم ، باکویت ، جو ، کینوا و...،حبوبات و جوانه ها ، عسل ها ، شیره ها و.... باشد. ما باید سبد غذایی را تامین کنیم به این معنا که یاد بگیریم مواد قرار گرفته در سبد غذایی چگونه فراوری می شوند و به سفره ما می رسند؟ بعد از این انتخاب لقمه است، نوع غذا، کیفیت غذا و طراحی لقمه ها و ... بااید این نکات را یاد بگیریم و بدانیم اگر سبد غذایی ما به سمت سلامت برود و ما با شعار از مزرعه تا بشقاب از مزرعه تا سفره جلو برویم و بتوانیم از مصرف محصولات حیوانی دوری کنیم چه تغییرات مثبتی در زندگی روزمره ما به وجود می آید،. *به سبد غذایی امروز خود توجه کنیم که چه وضعیتی دارد ؟ *در واقع سبد خرید ما از چه چیز هایی تشکیل شده است؟ *پولی که با زحمت به دست می‌آوریم را صرف خرید چه چیزه هایی می کنیم؟ *آیا آن را درست مصرف می کنیم؟ * آیا خرید کردن درست را می دانیم؟ در این مرحله باید خرید کردن را هم یاد بگیریم. در زمینه محیط زیست هم باید توجه کنیم، با کیسه های خرید غیر پلاستیک خرید کنیم . زمانی که خرید می کنیم اقلام را آگاهانه انتخاب کنیم. با توجه به هر تبلیغاتی و به خاطر زرق برق اجناس خرید نکنیم و بیندیشیم محصولی که ما می‌خواهیم بخریم آیا مواد مغذی دارد یا ندارد؟ بعد از این ،آنها را سالم به خانه بیاوریم و درست نگهداری کنیم. آیا ما سبزی تازه را می خریم که خرد کنیم و بعد سرخ شده به سفره برسانیم ؟!!! در قدم ۶ قراره در این مورد بیشتر فکر کنیم ، ما عادت کرده ایم همینطور بخوریم هر چه که شد. آیا این درست است؟

 • قدم هفتم:

  در زمان خرید مواد غذایی که انتخاب می‌کنیم باید دقت کنیم چه چیزی را انتخاب می کنیم.مثال:ما امروزه به سمت رب گوجه فرنگی ، ماکارونی با آرد سفید ، شکر سفید ، قند ، چای ، نوشابه و دلستر، ساندیس ها ، شیرینی هایی که با آرد سفید و شکر سفید درست می شوند ، شیرینی های مصنوعی ، روغن های نباتی ، ژلاتین ها ، پفک ، چیپس ، و پنیر خامه‌ای ، مواد غذایی که افزودنی دارند ،سس‌ها (سس مایونز و سس کچاپ )،انواع پنیر ها پنیر پیتزا ، سوسیس ،کالباس ،کنسرو ها و ... رفته ایم . باید دقت کنیم آیا در این سبد غذایی مواد مغذی هم هست؟ چند درصد آن می تواند به بدن ما انرژی برساند؟ انتخاب سبد غذایی خوب برای تامین انرژی روزانه ما بسیار مهم است . سبزیجات ، صیفی جات ، غلات کامل ، مغزیجات ، حبوبات و جوانه ها می توانند در سبد غذایی ما نقش اصلی را داشته باشد که در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد. و اما چه چیزی بر سر سفره ما می آید؟ سبزی خوردن یا سالاد با سس مایونز، زیتون یا ترشی که با سرکه خطرناک تولید شده ، سوپ یا سیب زمینی سرخ کرده ، فست فود یا غذاهایی که به آرامی پخته شده اند ، کباب ها یا نخود و لوبیا و غلات کامل ، نان سبوس دار با خمیر ور آمده یا نان با آرد سفید و خطرناک ، برنج سفید آب کش یا برنج دمپخت سبوس‌دار.‼️ نوع سفره هم مهم است اگر سفره ما از جنس نخ باشد ارتعاش بهتری دارد. به لقمه می رسیم آیا ما با مواد غذایی تعامل کرده ایم که سالم به روده برسند، اگر در یک لقمه سالم قرار بگیرند این اتفاق می افتد. اما غالب لقمه‌های ما امروز چیست؟ فست فودی ، ساندویچی لقمه های ما غالباً سلامتی ندارند‼️ ما به لقمه ای که در دهان می گذاریم اندیشه نمی‌کنیم، که آیا این لقمه دارای مواد مغذی است و نیاز سلول ما رو تامین می کند یا برای بدن ما مضر است. پس سبد و سفره غذایی خودمان را اصلاح کنیم تا به سمت بیماری جذب نشویم.

 • قدم هشتم:

  آیا تعریف درست سلامتی را میدانید؟ تعادل در هشت خوراک ما را به سلامتی می رساند. ما در این سایت قصد داریم این هشت خوراک را به شما عزیزان آموزش دهیم. غذای پنداری: پندار مثبت و منفی ما ، هر دو یک غذا هستند.اندیشه ما بسیار مهم است، ای برادر تو همه اندیشه ای غذای دیداری: آنچه که ما می بینیم درست یا نادرست ، مثبت یا غیر مثبت، اینها غذا هستند.چه خوب است که ما زیبایی ها را ببینیم. غذای شنیداری: ما به چه چیز هایی گوش می سپاریم ؟ سخنان آلوده ، موسیقی های آسیب زننده یا سخنان زیبا و گفتگو های خوب؟ غذای بویایی:این غذا نیز با توجه به تاثیراتش بسیار حائز اهمیت است .ما چه بوهایی رو تجربه می کنیم ؟ بوی ادکلن ها و اسپری ها ، غذاهای سرخ کردنی ها و... یا بوی عطر گلاب و...؟ جالب است بدانید که تاثیرات منفی آن ها حتی می تواند رو خون ما نیز اثر گذار باشد. پس باید بیشتر مراقب باشیم. غذای گفتاری :غذای گفتاری ما چیست؟ مثال: ما دوآشپز داریم که یکی با سلیقه و دیگری بی سلیقه است. کلماتی را به هر کدام می دهیم ، آشپز خوش سلیقه زمانی که می خواهد با گفتار غذا بپزد می گوید: دوستت دارم ، عزیزم. آشپز بی سلیقه می گوید: از تو بیزارم ، ای کاش بروی و باز نگردی . باید دقت کنیم که غذای گفتاری ما چیست؟ غذای لمس : یکی از حواس پنجگانه ما که اغلب اوقات آنرا نادیده می گیریم. غذای انس : ما با چه چیزی مانوس می شویم و انس می گیریم؟ با موبایل و کامپیوتر ها ، شب زنده داری ها ، دوستی‌های ناسالم ، ارتباطات نا مربوط و... یا مانوس هستیم با پدر و مادر ، معلمان خوب ، کتاب ، سلامتی ، دوستان سالم و .... باید ببینیم یا چه چیزی مانوس هستیم و غذای انسمان را چگونه انتخاب می کنیم؟ غذای خوردنی و آشامیدنی : چیز هایی که ما به عنوان غذا مصرف می کنیم یا می نوشیم ، که متاسفانه درحال حاضر بسیار اشکال دارد. ما در این ۸ گام تصمیم داریم به آگاهی ، بصیرت ، دانایی و تعادل برسیم. باید آنها را درست بشناسیم تا بتوانیم عملکرد درستی داشته باشیم و به سلامت برسیم. البته جدای از غذای پنداری ، هفت غذای دیگر در اصل ورودی‌هایی هستند ، که برای پندار طراحی شدند. به این دلیل که اگر غذای دیداری ، شنیداری ، بویایی ، گفتاری، لامسه ، انس ، خوردنی و آشامیدنی ما آلوده شود، پندار ما نیز آلوده می شود. ما باید از پندارمان مراقبت کنیم که اندیشه پاک همیشه بر وجود ما حاکم باشد. بیایید همه با این اندیشه جلو برویم که جهان را جای بهتری برای زیستن کنیم.و به جای نفرین بر تاریکی شمعی روشن کنیم ، راهی را برویم یا راهی را بسازیم. همراه ما باشید.